A printed cotton mulmul saree is a lightweight, breathable, and soft saree made from mulmul (or muslin) cotton fabric. These sarees are popular for their comfort, especially in hot and humid climates. Here's a quick breakdown:
Features:Fabric: Mulmul cotton – extremely soft and airy, often referred to as "woven wind."
Prints: Floral, block prints, abstract, ethnic motifs, or digital prints.
Drape: Flows easily, ideal for casual wear, office wear, or daily use.
Care: Usually hand-wash or gentle machine-wash.
Pair with a contrast or printed blouse.
Add oxidized jewelry or minimal accessories for a chic look.
Great for summer brunches, casual outings, or everyday elegance.
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Malmal Cotton |
| Print Type | Screen Print |
| Print or Pattern | Batik |
| Fabric Count | 92 x 80 |
| Work | Screen |
| Style | Kalamkari |
| Brand | VR |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
| Blouse Type | Printed |
| Saree Length | 5.50M |
| Occasion | Daily Wear |
| Wash Care | separate wash |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Fabric | MulMul |
| Print Type | Screen Print |
| Print or Pattern | Batik |
| Fabric Count | 92 x 80 |
| Work | Printed |
| Style | Kalamkari |
| Brand | VR |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
| Blouse Type | Printed |
| Saree Length | 5.50M |
| Occasion | Daily Wear |
| Wash Care | Separate Wash |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Print and Pattern | Screen Print, Geometric Print |
| Print Technique | Screen Print |
| Fabric Count | 92x80 |
| Fabric Quality (Thread Count) | 92x80 (Standard Mul) |
| Craft Type | Block Prints |
| Work | Indigo |
| Blouse Piece | With Running Blouse Piece |
| Pattern | Printed |
| Blouse | Blouse Piece |
| Set Content | With Blouse |
| Color | Cream |
| Saree Length | 5.5 m |
| Occasion | Casual Wear |
| Border Type | Solid / Contrast Border |
| Wash Care | Gentle Machine Wash |
| Blouse Piece Length | 0.8 m |
| Material | Mulmul Cotton |
Minimum order quantity: 24 Piece
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Print and Pattern | Screen Print, Indigo Print |
| Print Technique | Screen Print |
| Fabric Count | 92x80 |
| Fabric Quality (Thread Count) | 92x80 (Standard Mul) |
| Craft Type | Block Prints |
| Work | Indigo |
| Blouse Piece | With Running Blouse Piece |
| Pattern | Printed |
| Blouse | Blouse Piece |
| Set Content | With Blouse |
| Color | Indigo Blue |
| Saree Length | 5.5 m |
| Occasion | Casual Wear |
| Border Type | Printed Border |
| Wash Care | Gentle Machine Wash |
| Blouse Piece Length | 0.8 m |
| Material | Mulmul Cotton |
Minimum order quantity: 24 Piece
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Print and Pattern | Screen Print |
| Print Technique | Screen Print |
| Fabric Count | 92x80 |
| Fabric Quality (Thread Count) | 92x80 (Standard Mul) |
| Craft Type | Block Prints |
| Work | Indigo |
| Pattern | Printed |
| Blouse Piece | With Running Blouse Piece |
| Blouse | Blouse Piece |
| Set Content | With Blouse |
| Color | Cream |
| Saree Length | 5.5 m |
| Occasion | Casual Wear |
| Border Type | Printed Border |
| Wash Care | Gentle Machine Wash |
| Blouse Piece Length | 0.8 m |
| Material | Mulmul Cotton |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Print and Pattern | Block Print |
| Print Technique | Hand Block Print |
| Fabric Count | 92x80 |
| Fabric Quality (Thread Count) | 92x80 (Standard Mul) |
| Craft Type | Block Prints |
| Work | Black & White Print |
| Pattern | Printed |
| Blouse Piece | With Running Blouse Piece |
| Blouse | Blouse Piece |
| Set Content | With Blouse |
| Color | Black |
| Saree Length | 5.5 m |
| Occasion | Casual Wear |
| Border Type | Printed Border |
| Wash Care | Hand Wash Only |
| Blouse Piece Length | 0.8 m |
| Material | Mulmul Cotton |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Print and Pattern | Screen Print |
| Print Technique | Screen Print |
| Fabric Count | 92x80 |
| Fabric Quality (Thread Count) | 92x80 (Standard Mul) |
| Craft Type | Block Prints |
| Work | Indigo |
| Pattern | Printed |
| Blouse Piece | With Running Blouse Piece |
| Blouse | Blouse Piece |
| Set Content | With Blouse |
| Color | Dark Blue |
| Saree Length | 5.5 m |
| Occasion | Casual Wear |
| Border Type | Printed Border |
| Wash Care | Gentle Machine Wash |
| Blouse Piece Length | 0.8 m |
| Material | Mulmul Cotton |
Minimum order quantity: 24 Piece
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Print and Pattern | Indigo Print, Screen Print |
| Print Technique | Screen Print |
| Fabric Count | 92x80 |
| Fabric Quality (Thread Count) | 92x80 (Standard Mul) |
| Craft Type | Block Prints |
| Work | Indigo |
| Pattern | Printed |
| Blouse Piece | With Running Blouse Piece |
| Blouse | Blouse Piece |
| Set Content | With Blouse |
| Color | Blue |
| Saree Length | 5.5 m |
| Occasion | Casual Wear |
| Border Type | Solid / Contrast Border |
| Fabric Type | Mulmul Cotton |
| Origin | Jaipuri |
| Wash Care | Gentle Machine Wash |
| Blouse Piece Length | 0.8 m |
| Material | Mulmul Cotton |
Minimum order quantity: 24 Piece
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Print and Pattern | Screen Print |
| Print Technique | Screen Print |
| Fabric Count | 92x80 |
| Fabric Quality (Thread Count) | 92x80 (Standard Mul) |
| Craft Type | Block Prints |
| Work | Printed |
| Blouse Piece | With Running Blouse Piece |
| Pattern | Printed |
| Blouse | Blouse Piece |
| Set Content | With Blouse |
| Color | Drak Grey |
| Saree Length | 5.5 m |
| Occasion | Casual Wear |
| Border Type | Solid / Contrast Border |
| Wash Care | Gentle Machine Wash |
| Blouse Piece Length | 0.8 m |
| Material | Mulmul Cotton |
Minimum order quantity: 24 Piece
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Print and Pattern | Screen Print |
| Print Technique | Screen Print |
| Fabric Count | 92x80 |
| Fabric Quality (Thread Count) | 92x80 (Standard Mul) |
| Craft Type | Block Prints |
| Work | Procin Print |
| Pattern | Printed |
| Blouse Piece | With Running Blouse Piece |
| Blouse | Blouse Piece |
| Set Content | With Blouse |
| Color | Ice Blue |
| Saree Length | 5.5 m |
| Occasion | Casual Wear |
| Border Type | Printed Border |
| Wash Care | Gentle Machine Wash |
| Blouse Piece Length | 0.8 m |
| Material | Mulmul Cotton |
Minimum order quantity: 24 Piece
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Print and Pattern | Geometric Print, Screen Print |
| Print Technique | Screen Print |
| Fabric Count | 92x80 |
| Fabric Quality (Thread Count) | 92x80 (Standard Mul) |
| Craft Type | Block Prints |
| Work | Indigo |
| Pattern | Printed |
| Blouse Piece | With Running Blouse Piece |
| Blouse | Blouse Piece |
| Set Content | With Blouse |
| Color | Cream |
| Saree Length | 5.5 m |
| Occasion | Casual Wear |
| Border Type | Printed Border |
| Wash Care | Gentle Machine Wash |
| Blouse Piece Length | 0.8 m |
| Material | Mulmul Cotton |
Minimum order quantity: 24 Piece
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Print and Pattern | Screen Print |
| Print Technique | Screen Print |
| Fabric Count | 92x80 |
| Fabric Quality (Thread Count) | 92x80 (Standard Mul) |
| Craft Type | Block Prints |
| Work | Procin Print |
| Pattern | Printed |
| Blouse Piece | With Running Blouse Piece |
| Blouse | Blouse Piece |
| Set Content | With Blouse |
| Color | Grey |
| Saree Length | 5.5 m |
| Occasion | Casual Wear |
| Border Type | Printed Border |
| Wash Care | Hand Wash Only |
| Blouse Piece Length | 0.8 m |
| Material | Mulmul Cotton |
Minimum order quantity: 24 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Malmal Cotton |
| Print or Pattern | Geometric |
| Fabric Count | 92 x 80 |
| Work | Indigo |
| Fabric Type | Malmal Cotton (Mulmul) |
| Style | Indigo |
| Brand | VR |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
| Print Type | Digital Print |
| Make | Machine Made |
| Wash Care | Machine Wash |
| Saree Length | 5.5 m |
| Occasion | Daily Wear |
| Sourcing Type | Mill Made |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Region of Origin | Jaipur |
| Fabric | Cotton |
| Saree Length | 5.5 mtr |
| Fabric Type | Mulmul Cotton |
| Work | Shibori |
| Print or Pattern | Block Print |
| Saree Type | Cotton |
| Style | Ajrakh |
| Occasion | Casual Wear |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
| Border Type | Plain Border |
| Thread Count | 90x100 |
| Saree Pattern | Plain |
Minimum order quantity: 10 Piece
Prakash Khatri (Owner)
VR Creation
13-A, Gaytri Colony, Sanganer
Jaipur - 302029, Rajasthan, India