Elegant and timeless, this handblock printed Chanderi silk saree reflects the beauty of traditional Indian craftsmanship. Made from fine Chanderi silk, it is known for its lightweight texture, subtle sheen, and graceful drape. The intricate handblock prints add a touch of heritage charm, making each saree unique and artisan-crafted.
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Chanderi Silk |
| Work | Printed |
| Print or Pattern | Block Print |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Weave Type | Powerloom |
| Saree Length | 6.5m |
| Color | Pink |
| Occasion | Casual |
| Wash Care | Handwash |
| Material | Chanderi Silk |
| Pattern | Handblock Printed |
Minimum order quantity: 24 Piece
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Chanderi Silk |
| Work | Printed |
| Print or Pattern | Block Print |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Weave Type | Powerloom |
| Saree Length | 6.5m |
| Color | Mustard |
| Occasion | Casual |
| Border Type | Printed Border |
| Blouse Piece | Contrast Blouse |
| Wash Care | Handwash |
| Make | Machine Made |
| Material | Chanderi Silk |
| Pattern | Handblock Printed |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Chanderi Silk |
| Work | Printed |
| Print or Pattern | Block Print |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Weave Type | Powerloom |
| Saree Length | 6.5m |
| Color | Green |
| Occasion | Casual |
| Border Type | Zari Border |
| Blouse Piece | Running Blouse |
| Wash Care | Handwash |
| Material | Chanderi Silk |
| Pattern | Handblock Printed |
Minimum order quantity: 24 Piece
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Chanderi Silk |
| Work | Printed |
| Print or Pattern | Block Print |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Weave Type | Powerloom |
| Saree Length | 6.5m |
| Color | Light Green |
| Occasion | Casual |
| Border Type | Contrast Border |
| Blouse Piece | Running Blouse |
| Wash Care | Handwash |
| Material | Chanderi Silk |
| Pattern | Handblock Printed |
Minimum order quantity: 24 Piece
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Silk Type | Chanderi Silk |
| Print Style | Bagru Print |
| Saree Length | 6.5m |
| Weave Pattern | Chanderi Weave |
| Saree Width | 44 in |
| Blouse Piece | With Blouse |
| Color | Blue |
| Occasion | Casual |
| Saree Color | Black |
| Wash Care | Hand Wash |
| Pattern | Handblock Printed |
| Material | Chanderi Silk |
Minimum order quantity: 24 Piece
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Chanderi Silk |
| Work | Printed |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Saree Length | 6.5m |
| Color | Musturd |
| Set Contains | Saree With Blouse |
| Occasion | Casual |
| Brand | VR |
| Blouse Length | 1MTR |
| Blouse Fabric | Silk |
| Border Type | Border Printed |
| Wash Care | Handwash |
| Make | Hand Made |
| Blouse Type | Silk |
| Weight | 0.470Gram |
| Quality | Chanderi Silk |
| Width | 44 |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Time To Ship | 6-7Days |
| Saree Fabric | Chanderi Saree |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Chanderi Silk |
| Pattern | Handblock Printed |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Silk Cotton |
| Work | Printed |
| Print or Pattern | Block Print |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Weave Type | Powerloom |
| Saree Length | 6.5m |
| Color | Light Pink |
| Occasion | Casual |
| Wash Care | Handwash |
| Material | Chanderi Silk |
| Pattern | Handblock Printed |
Minimum order quantity: 24 Piece
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Chanderi Silk |
| Work | Printed |
| Print or Pattern | Floral |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Weave Type | Powerloom |
| Saree Length | 6.5m |
| Color | Blue |
| Occasion | Casual |
| Wash Care | Handwash |
| Material | Chanderi Silk |
| Pattern | Handblock Printed |
Minimum order quantity: 24 Piece
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Chanderi Silk |
| Work | Printed |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Saree Length | 6.5m |
| Color | Light Blue |
| Occasion | Casual |
| Wash Care | Handwash |
| Material | Chanderi Silk |
| Pattern | Handblock Printed |
Minimum order quantity: 24 Piece
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Chanderi Silk |
| Work | Printed |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Saree Length | 6.5m |
| Color | Brown |
| Occasion | Casual |
| Wash Care | Handwash |
| Material | Chanderi Silk |
| Pattern | Handblock Printed |
Minimum order quantity: 24 Piece
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Silk Type | Chanderi Silk |
| Print Style | Sanganeri Print |
| Saree Length | 6.5m |
| Weave Pattern | Chanderi Weave |
| Saree Width | 44 in |
| Blouse Piece | With Blouse |
| Color | Purple |
| Occasion | Casual |
| Wash Care | Handwash |
| Pattern | Handblock Printed |
| Material | Chanderi Silk |
Minimum order quantity: 24 Piece
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Chanderi Silk |
| Work | Printed |
| Print or Pattern | Block Print |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Weave Type | Powerloom |
| Saree Length | 6.5m |
| Color | Beige |
| Occasion | Casual |
| Wash Care | Handwash |
| Material | Chanderi Silk |
| Pattern | Handblock Printed |
Minimum order quantity: 24 Piece
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Chanderi Silk |
| Work | Printed |
| Print or Pattern | Block Print |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Weave Type | Powerloom |
| Saree Length | 6.5m |
| Color | Orange |
| Occasion | Casual |
| Wash Care | Handwash |
| Material | Chanderi Silk |
| Pattern | Handblock Printed |
Minimum order quantity: 24 Piece
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Silk Type | Chanderi Silk |
| Print Style | Bagru Print |
| Saree Length | 6.5m |
| Weave Pattern | Chanderi |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Saree Width | 44 in |
| Blouse Piece | With Blouse |
| Color | Mustard Yellow |
| Occasion | Casual |
| Wash Care | Handwash |
| Pattern | Handblock Printed |
| Material | Chanderi Silk |
Minimum order quantity: 24 Piece
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Silk Type | Chanderi Silk |
| Fabric | Cotton |
| Print Style | Bagru Print |
| Saree Length | 6.5m |
| Weave Pattern | Chanderi Weave |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Saree Width | 44 in |
| Blouse Piece | With Blouse |
| Color | Meroon |
| Occasion | Casual |
| Saree Weight | 450Gram |
| Brand | VR |
| Blouse Length | 1MTR |
| Saree Color | Maroon |
| Wash Care | Handwash |
| Blouse Fabric | Silk |
| Make | Hand Made |
| Weight | 0.450Gram |
| Width | 44 |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Pattern | Handblock Printed |
| Material | Chanderi Silk |
| Fabrics | Chanderi Silk |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Silk Type | Chanderi Silk |
| Print Style | Bagru Print |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Weave Pattern | Chanderi Weave |
| Saree Width | 44 in |
| Blouse Piece | With Blouse |
| Work | Bagru Print |
| Brand | VR |
| Saree Weight | 0.470Gram |
| Color | Musturd |
| Make | Hand Made |
| Occasion | Casual Wear, Party Wear |
| Blouse Fabric | Silk |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Length | 1MTR |
| Saree Color | Yellow |
| Pattern | Printed |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Print Style | Bagru Print |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Brand | VR CREATION |
| Saree Weight | 440gram |
| Make | Hand Made |
| Occasion | Party Wear |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Length | 0.90Mtr |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Country of Origin | Made in India |
| Fabric | Cotton Silk |
| Blouse Fabric | Silk |
Minimum order quantity: 50 Piece
Chanderi silk is a lightweight, sheer, and breathable fabric that is woven using a traditional handloom process. The fabric is made from fine threads, which gives it a gauze-like transparency
Prakash Khatri (Owner)
VR Creation
13-A, Gaytri Colony, Sanganer
Jaipur - 302029, Rajasthan, India