Leading Wholesaler of dark pink block printed cotton blouse piece, white block printed cotton blouse piece, white printed cotton blouse piece, white cotton blouse piece, pink block printed cotton blouse piece and navy blue block printed cotton blouse piece from Jaipur.
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Work | Hand Painted |
| Print Type | Digital Print |
| Blouse Size | 38, 36, 34 |
| Color | Dark Pink |
| Stitch Type | Stitched |
| Occasion | Party Wear |
| Sleeves Type | Sleeveless |
| Country of Origin | Made in India |
| Pattern | Block Print |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Work | Hand Painted |
| Print Type | Floral Print |
| Blouse Size | 34, 36, 38, 40, 42, 32 |
| Pattern Type | Printed |
| Width | 32 Inches/ 81 cm |
| Sleeve Type | 3/4 Sleeve |
| Neck Style | V Neck |
| Color | White |
| Occasion | Casual |
| Lining Fabric | Cotton Lining |
| Design | Block |
| Product GSM | 210 GSM |
Minimum order quantity: 24 Piece
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Work | Hand Painted |
| Print Type | Floral Print |
| Blouse Size | 34, 36, 40, 38 |
| Color | White |
| Size | 36 |
| Stitch Type | Stitched |
| Occasion | Casual Wear |
| Sleeves Type | Sleeveless |
| Pattern | Block Print |
Minimum order quantity: 24 Piece
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Fabric Type | Pure Cotton |
| Fabric | Cotton |
| Work | Hand Painted |
| Print/Pattern | Printed |
| Width | 112 cm (44 in) |
| Color | White |
| Size | 36 |
| Form | Blouse Piece (Cut) |
| Material | 100% Cotton |
| Cut Length | 0.90 mtr (90 cm) |
| Weave Type | Powerloom |
| Stitch Type | Stitched |
| Finish | Finished |
| Occasion | Casual Wear |
| GSM | 110 gsm |
| Sleeves Type | Sleeveless |
| Fabric Quality | Cambric 60x60 |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Work | Hand Painted |
| Print Type | Abstract Print |
| Blouse Size | 34 |
| Color | Pink |
| Stitch Type | Stitched |
| Occasion | Casual Wear |
| Sleeves Type | Sleeveless |
| Pattern | Block Print |
Minimum order quantity: 24 Piece
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Work | Hand Painted |
| Print Type | Digital Print |
| Blouse Size | 42, 40, 38, 36, 32, 34 |
| Color | Navy Blue |
| Size | 36 |
| Stitch Type | Stitched |
| Occasion | Casual Wear |
| Sleeves Type | Sleeveless |
| Wash Care | Handwash |
| Pattern | Block Print |
Minimum order quantity: 24 Piece
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Work | Hand Painted |
| Print Type | Digital Print |
| Blouse Size | 34, 36, 42 |
| Color | Nvay Blue |
| Size | Free Size |
| Sleeve Type | 3/4 Sleeve |
| Neck Style | V Neck |
| Weave Type | Plain Weave |
| Stitch Type | Stitched |
| Occasion | Casual Wear |
| Sleeves Type | Half Sleeves |
| Lining Fabric | Cotton Lining |
| Pattern | Block Print |
Minimum order quantity: 24 Piece
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Work | Hand Painted |
| Print Type | Block Print |
| Blouse Size | 34, 38, 36 |
| Color | White |
| Size | 36 |
| Stitch Type | Stitched |
| Occasion | Casual Wear |
| Sleeves Type | Sleeveless |
| Pattern | Block Print |
Minimum order quantity: 24 Piece
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Work | Hand Painted |
| Print Type | Digital Print |
| Blouse Size | 34, 36 |
| Color | Blue |
| Size | 36 |
| Stitch Type | Stitched |
| Occasion | Party Wear |
| Sleeves Type | Sleeveless |
| Wash Care | Handwash |
| Pattern | Block Print |
Minimum order quantity: 24 Piece
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Work | Hand Painted |
| Print Type | Digital Print |
| Blouse Size | 38, 34, 36 |
| Color | Navy Blue |
| Size | 36 |
| Stitch Type | Stitched |
| Occasion | Casual Wear |
| Sleeves Type | Sleeveless |
| Wash Care | Machine wash |
| Pattern | Block Print |
Minimum order quantity: 24 Piece
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Work | Hand Painted |
| Print Type | Digital Print |
| Blouse Size | 38, 36, 34, 40 |
| Size | 36 |
| Color | Sea Green |
| Sleeve Type | 3/4 Sleeve |
| Neck Style | Boat Neck |
| Weave Type | Plain Weave |
| Stitch Type | Stitched |
| Occasion | Wedding Wear |
| Sleeves Type | Sleeveless |
| Wash Care | Handwash |
| Pattern | Block Print |
Minimum order quantity: 24 Piece
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Work | Hand Painted |
| Print Type | Digital Print |
| Blouse Size | 34, 36 |
| Color | Magenta |
| Size | 36 |
| Stitch Type | Stitched |
| Occasion | Casual Wear |
| Sleeves Type | Sleeveless |
| Wash Care | Machine wash |
| Pattern | Block Print |
Minimum order quantity: 24 Piece
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Work | Hand Painted |
| Print Type | Digital Print |
| Blouse Size | 34, 36 |
| Color | Dark Green |
| Size | 36 |
| Stitch Type | Stitched |
| Occasion | Casual Wear |
| Sleeves Type | Half Sleeves |
| Wash Care | Handwash |
| Pattern | Block Print |
Minimum order quantity: 24 Piece
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Work | Hand Painted |
| Print Type | Digital Print |
| Blouse Size | 34, 38, 36 |
| Color | Yellow |
| Size | 36 |
| Sleeve Type | 3/4 Sleeve |
| Neck Style | V Neck |
| Weave Type | Plain Weave |
| Stitch Type | Stitched |
| Occasion | Casual Wear |
| Sleeves Type | Half Sleeves |
| Wash Care | Machine wash |
| Pattern | Block Print |
Minimum order quantity: 24 Piece
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Work | Hand Painted |
| Print Type | Block Print |
| Blouse Size | 34, 38, 36, 40 |
| Color | Cream |
| Size | 36 |
| Sleeve Type | 3/4 Sleeve |
| Neck Style | V Neck |
| Weave Type | Handloom Weave |
| Stitch Type | Stitched |
| Occasion | Party Wear |
| Sleeves Type | Half Sleeves |
| Pattern | Block Print |
Minimum order quantity: 24 Piece
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Work | Hand Painted |
| Print Type | Abstract Print |
| Blouse Size | 42, 34, 32, 36, 44, 40, 38 |
| Color | Cream |
| Size | 38 |
| Sleeve Type | 3/4 Sleeve |
| Neck Style | V Neck |
| Weave Type | Powerloom |
| Stitch Type | Stitched |
| Occasion | Casual Wear |
| Sleeves Type | Sleeveless |
| Country of Origin | Made in India |
| Pattern | Block Print |
Minimum order quantity: 24 Piece
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Work | Hand Painted |
| Print Type | Digital Print |
| Blouse Size | 34, 38, 32, 40, 42, 36 |
| Size | 36 |
| Color | Sky Blue |
| Sleeve Type | 3/4 Sleeve |
| Neck Style | Boat Neck |
| Weave Type | Plain Weave |
| Stitch Type | Stitched |
| Occasion | Casual Wear |
| Sleeves Type | Sleeveless |
| Pattern | Block Print |
Minimum order quantity: 24 Piece
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Work | Hand Painted |
| Print Type | Digital Print |
| Blouse Size | 36, 34 |
| Color | Pink |
| Size | 36 |
| Stitch Type | Stitched |
| Occasion | Party Wear |
| Sleeves Type | Sleeveless |
| Pattern | Block Print |
Minimum order quantity: 24 Piece
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Work | Hand Painted |
| Print Type | Geometric Print |
| Blouse Size | 34, 36 |
| Color | Black |
| Size | 36 |
| Stitch Type | Stitched |
| Occasion | Casual Wear |
| Sleeves Type | Sleeveless |
| Pattern | Block Print |
Minimum order quantity: 24 Piece
Prakash Khatri (Owner)
VR Creation
13-A, Gaytri Colony, Sanganer
Jaipur - 302029, Rajasthan, India