Bagru printed Kota Doria sarees beautifully blend Rajasthan's traditional hand-block printing with the lightweight, airy texture of Kota Doria fabric. These sarees are perfect for Jaipur's warm climate, offering both elegance and comfort.
₹ 1050 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Kotadoriya |
| Print or Pattern | Block Printed |
| Work | Hand Painted |
| Color | Lavender |
| Make | Machine Made |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Length | 0.8m |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Wash Care | Handwash |
| Material | Kota Doria |
Minimum order quantity: 24 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Kotadoriya |
| Print or Pattern | Block Printed |
| Work | Block Print |
| Color | Green |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
| Pattern | Buti / Paisley |
| Border Type | Plain Border |
| Make | Machine Made |
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With Bouse Piece |
| Blouse Length | 0.8m |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Weave Type | Handloom |
| Wash Care | Handwash |
| Fabric Care | Hand Wash |
| Material | Kota Doria |
Minimum order quantity: 24 Piece
₹ 1050 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Kotadoriya |
| Print or Pattern | Block Printed |
| Work | Block Print |
| Color | Brown |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
| Pattern | Geometric |
| Border Type | Printed Border |
| Make | Machine Made |
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Length | 0.8m |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Weave Type | Handloom |
| Wash Care | Handwash |
| Fabric Care | Hand Wash |
| Material | Kota Doria |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 1050 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Kotadoriya |
| Print or Pattern | Block Printed |
| Work | Block Print |
| Color | Yellow |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
| Pattern | Buti / Paisley |
| Border Type | Plain Border |
| Make | Machine Made |
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Length | 0.8m |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Wash Care | Handwash |
| Fabric Care | Hand Wash |
| Material | Kota Doria |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 1050 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Kotadoriya |
| Print or Pattern | Block Printed |
| Work | Block Print |
| Color | Pink |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
| Pattern | Buti / Paisley |
| Border Type | Plain Border |
| Make | Machine Made |
| Brand | VR |
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Length | 0.90M |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Wash Care | Handwash |
| Weave Type | Handloom |
| Blouse Fabric | Kotadoriya |
| Fabric Care | Hand Wash |
| Weight | 300Gram |
| Material | Kota Doria |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1050 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Kotadoriya |
| Print or Pattern | Block Printed |
| Work | Block Print |
| Color | Navy Blue |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
| Pattern | Buti / Paisley |
| Border Type | Printed Border |
| Make | Machine Made |
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Length | 0.8m |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Weave Type | Handloom |
| Wash Care | Handwash |
| Fabric Care | Hand Wash |
| Material | Kota Doria |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 1050 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Kotadoriya |
| Print or Pattern | Block Printed |
| Work | Block Print |
| Color | Orange |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
| Border Type | Printed Border |
| Make | Machine Made |
| Occasion | Festive Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Length | 0.8m |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Weave Type | Handloom |
| Wash Care | Handwash |
| Fabric Care | Dry Clean Only |
| Material | Kota Doria |
| Pattern | Block Print |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 1050 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Kotadoriya |
| Print or Pattern | Block Printed |
| Work | Block Print |
| Color | Navy Blue |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
| Border Type | Plain Border |
| Make | Machine Made |
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Length | 0.8M |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Wash Care | Handwash |
| Weave Type | Handloom |
| Fabric Care | Hand Wash |
| Material | Kotadoriya |
| Pattern | Block Print |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 1050 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Kotadoriya |
| Print or Pattern | Block Printed |
| Work | Block Print |
| Color | Pink |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
| Pattern | Buti / Paisley |
| Border Type | Plain Border |
| Make | Machine Made |
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Length | 0.8m |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Weave Type | Powerloom |
| Wash Care | Handwash |
| Fabric Care | Hand Wash |
| Material | Kota Doria |
Minimum order quantity: 24 Piece
₹ 1050 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Kotadoriya |
| Print or Pattern | Block Printed |
| Work | Block Print |
| Color | Red |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
| Pattern | Geometric |
| Border Type | Plain Border |
| Make | Machine Made |
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Length | 0.8m |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Weave Type | Handloom |
| Wash Care | Handwash |
| Fabric Care | Hand Wash |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 1050 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Kotadoriya |
| Print or Pattern | Block Printed |
| Work | Block Print |
| Color | Red |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
| Pattern | Buti / Paisley |
| Border Type | Plain Border |
| Make | Machine Made |
| Brand | VR |
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Length | 0.9m |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Wash Care | Handwash |
| Weave Type | Handloom |
| Fabric Care | Hand Wash |
| Weight | 300Gram |
| Material | Kota Doria |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1050 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Kotadoriya |
| Print or Pattern | Block Printed |
| Work | Block Print |
| Color | Pink |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
| Pattern | Buti / Paisley |
| Border Type | Plain Border |
| Make | Machine Made |
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Length | 0.8m |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Wash Care | Handwash |
| Weave Type | Handloom |
| Fabric Care | Hand Wash |
| Material | Kota Doria |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 1050 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Print or Pattern | Block Printed |
| Work | Block Print |
| Color | Orangr |
| Make | Machine Made |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Length | 0.8m |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Wash Care | Handwash |
| Material | Kota Doria |
Minimum order quantity: 24 Piece
₹ 1050 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Kotadoriya |
| Print or Pattern | Block Printed |
| Work | Block Print |
| Color | Pink |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
| Pattern | Buti / Paisley |
| Border Type | Contrast Border |
| Make | Machine Made |
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Length | 0.8m |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Weave Type | Handloom |
| Wash Care | Handwash |
| Fabric Care | Hand Wash |
| Material | Kota Doria |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 1050 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Kotadoriya |
| Print Type | Dabu |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Make | Machine Made |
| Color | Orange |
| Brand | VR |
| Saree Weight | 300Gram |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Length | 0.90m |
| Occasion | Party Wear |
| Wash Care | Handwash |
| Material | Kota Doria |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Prakash Khatri (Owner)
VR Creation
13-A, Gaytri Colony, Sanganer
Jaipur - 302029, Rajasthan, India